Jak wiemy to  właśnie olej dba o silnik będący sercem naszego motocykla. Spełnia w naszych motocyklach 3 zasadnicze funkcje:

 1. Smarowanie – ciężko wyobrazić sobie bezpośrednie tarcie elementów silnika podczas jego pracy, prawda? To właśnie olej wytwarza na powierzchni pracującej tzn. film olejowy – cienką warstwę, która oddziela dwie współpracujące powierzchnie. Dzięki czemu mamy do czynienia z tarciem płynnym, które nie uszkadza metalowych elementów silnika.

Aby wszystko zagrało – oleje motocyklowe musza być odpowiednio rzadkie w niskich temperaturach  – aby po uruchomieniu silnika szybko dotarły do najdalszych zakamarków silnika i równocześnie wystarczająco gęste w wysokich temperaturach – by nie doszło do zerwania wcześniej wspomnianego filmu olejowego.

Dodatkowo w motocyklach ten sam olej smaruje skrzynie biegów oraz przekładnie ( a także jeśli występuje to sprzęgło mokre). W związku z czym musi być odporny na działanie wysokich ciśnień.

 1. Uszczelnianie – warstewki oleju wokół ścianek tłoków, hamują przedostawanie się gazów powstających w procesie spalania z komory spalania do skrzynki korbowej. Ma to wpływ na sprawność silnika.
 2. Chłodzenie – niektóre elementów silnika, których nie obejmuje układ chłodzenia np. łożyska wału korbowego czy denka tłoków oddają ciepło do oleju. Istnieją także silniki, w których olej traktowany jest jako czynnik chłodzący (chłodzenie powietrzno-olejowe).
 3. Czyszczenie i ochrona – oleje dzięki zawartym detergentom oczyszcza silnik z osadów, transportują je do filtra oleju. Obecnie produkowane oleje wzbogacane są także środkami antykorozyjnymi.

Bardzo ważny jest dobór oleju o odpowiednich parametrach technicznych. Instrukcje motocykla najczęściej określają 2 najważniejsze parametry czyli klasę lepkości oraz standardy jakościowe -i  Ich powinniśmy się trzymać przy kupnie oleju. Poniżej krótki opis najważniejszych parametrów:

 1. Klasa lepkości – klasyfikacja SAE dzieli oleje silnikowe na odpowiednie klasy lepkościowe:

Oleje pracujące w niskich temperaturach: 0W, 5W, 10W, 15W, 20W, 25W.

Oleje letnie: SAE 20,30,40,50,60.

Oleje tzn. wielosezonowe oznaczmy podwójnie np. : 10W40.

 1. Wskaźnik lepkości

Określa zmiany lepkości oleju wraz ze zmianami temperatury. Wskaźnik ten jest wielkością bezwymiarową – wylicza się go na podstawie lepkości kinematycznej wyznaczonej w dwóch temperaturach: 40 i 100oC. Im wyższy wskaźnik lepkości oleju, tym zmiana lepkości wraz z temperaturą jest mniejsza. Biorąc pod uwagę dużą rozpiętość temperatur pracy silnika, wysokojakościowy olej silnikowy powinien charakteryzować się wysokim wskaźnikiem lepkości (ok. 130).

 1. Standardy jakościowe

Klasyfikacje jakościowe określają właściwości użytkowe oleju i jego przydatność do smarowania silników danej klasy. Podstawowy systemy klasyfikacji to API. Najniższy standard jakości to SA, najwyższy SJ Im olej bardziej zaawansowany technologicznie, tym specyfikacja jest wyższa.

 1. Temperatura zapłonu

Jest to najniższa temperatura, w której olej ogrzany w znormalizowanych warunkach ma prężność par wystarczającą do zapalenia się po zbliżeniu płomienia.

Temperatura zapłonu jest zależna od zawartości w oleju frakcji niskowrzących. Oleje o niskiej lepkości charakteryzują się niższą temperaturą zapłonu. Oleje silnikowe mają temperaturę zapłonu w granicach 200-250o C.

 1. Temperatura płynięcia

Jest to najniższa temperatura, w której olej zachowuje jeszcze swoją płynność.

Podstawowe dylematy:

 1. Czy można mieszać oleje ? Można. Lepiej jednak tego unikać, gdyż dodatki uszlachetniającego różnych producentów mogą się wzajemnie niwelować.
 2. Olej mineralny czy syntetyczny ? Syntetyczny – bardziej stabilny, bardziej odporny na obciążenia, wolniej się starzeje. Oleje mineralne zalecane są jedynie w przypadku starych motocykli, które przez kilkanaście lat pracowały na tego typu olejach. Nagłe dodanie oleju syntetycznego może spowodować rozpuszczenie przez niego zalegających przez lata złogów i zatkanie kanałów lub pompy.
 3. Wymieniać na koniec czy początek sezonu ? My preferujemy na zakończenie – aby zabrudzony olej z wszelkimi osadami nie zalegał kilka miesięcy silniku.
 4. Wymieniać czy dolewać? – Wymieniać – dolewając nigdy nie usunęlibyśmy zanieczyszczeń, osadów, złogów, które wraz z zużytym olejem krążyłyby w silniku.

Jak często zmieniać olej? Zgodnie z instrukcją motocykla  a obligatoryjnie przynajmniej raz w roku.

Wymiana oleju w 10 krokach:

 1. Najlepiej przed wymianą rozgrzać motocykl – rozgrzany olej lepiej wypłynie.
 2. Motocykl ustawiamy w pozycji pionowej. Pod korek spustowy podstawiamy miskę o pojemności ok. 3 L.
 3. Śrubę spustową najlepiej odkręcać kluczem z nasadką co daje nam mniejsze prawdopodobieństwo jej zjechania a także poparzenia się.
 4. Wymieniamy filtr oleju
 5. Na nowym filtrze uszczelkę smarujemy olejem, do środka można wlać odrobinę oleju żeby przez- pierwsze sekundy silnik nie pracował na sucho.
 6. Okolicę filtra przed montażem nowego warto wyczyścić
 7. Filtr dokręcamy  z wyczuciem – nie na tzn. ‘chama’ żeby nie uszkodzić uszczelki. Jeśli macie klucz dynamometryczny i specjalną nakładkę umożliwiającą jego użycie – dokręcamy na około 17Nm.
 8. Korek spustowy oleju czyścimy – sprawdzamy czy podkładka i śruba nie są uszkodzone. Podkładkę zawsze warto wymienić. Jeśli mamy metalową i jest w dobrym stanie możemy zostawić. W przypadku oringów zawsze wymieniamy– większa pewność, że nie będziemy mieć wycieków. Śrubę wkręcamy z wyczuciem lub znowu jeśli macie klucz dynamometryczny – użyjcie go na ok.20Nm.
 9. Wlewamy nowy olej.
 10. Po wszystkim dobrze odpalić motocykl aby olej rozpłynął się po silniku i dotarł do filtra. Zużyty olej najprościej oddać do utylizacji na stację benzynową.

Comments

comments

Comments are closed.