Odpowiednie dbanie o łańcuch, a więc czyszczenie i smarowanie, może znacznie przedłużyć czas użytkowy napędu. A dobry łańcuch to również komfort jazdy.

Opinie są różne względem tego, co jaki czas należy sprawdzać stan łańcucha. Najlepiej kierować się zdrowym rozsądkiem i zależnie od warunków w jakich jeździmy (np. jazda w deszczu) odpowiednio sprawdzać stan łańcucha.

Pamiętajcie również o instrukcjachWaszego motocykla – tam również znajdziecie takie informacje. Standardowo jeśli chodzi o Kawasaki ER6N Należy sprawdzać stan łańcucha co ok. 600km.

Co potrzebujemy?

 • zabezpieczenie podłogi (podstawkę lub kartony/gazety)
 • karton, który będzie służył jako bariera
 • coś miękkiego, aby można było na tym oprzeć kolano (np. gąbki, złożony stary ręcznik)
 • środek do czyszczenia łańcucha (np. JMC Ketten-Reiniger)
 • smar do łańcucha (np. Bel Ray Chain Lubricant)
 • szczotka do łańcucha (można również używać szczoteczki do zębów. Ważne, żeby nie była to szczotka druciana, która może uszkodzić łańcuch).
 • szmatki do czyszczenia/usuwania nadmiernej ilości smaru (uwaga, aby materiał ze szmatki nie rozdwajał się i nie pozostawiał żadnych nici czy części materiału na łańcuchu)
 • rękawiczki robocze

Przed rozpoczęciem smarowania stawiamy motocykl na stopce centralnej bądź na podnośniku, aby tylnie koło było umiejscowione w powietrzu. Motocykl wrzucamy na luz, wtedy swobodnie możemy manewrować kołem.

UWAGA! Nie wykonujemy żadnych czynności przy łańcuchu przy włączonym silniku. Może się zdarzyć, że dłoń zostanie wciągnięta pod poruszającą się zębatkę, co może doprowadzić do poważnego w skutkach wypadku. Lepiej nie ryzykować i wszystkie czynności wykonać ręcznie.

Kołem kręcimy w taki sposób, aby łańcuch poruszał się od zębatki, a nie do niej. W ten sposób unikniemy wciągnięcia szmatki/palców pod zębatkę.

Krok 1. Czyszczenie łańcucha

 1. Do czyszczenia łańcucha można użyć nafty bądź specjalnego środka komercyjnego. Niektórzy twierdzą jednak, że nafta nie jest najlepszym środkiem, dlatego używamy profesjonalnego środka do czyszczenia łańcucha.
 2. Najpierw spryskujemy łańcuch środkiem czyszczącym (pamiętajcie by użyć kartonu jako bariery, aby środek nie dotarł tam gdzie nie powinien). Do czyszczenia używamy również szczotki. Szczotkę przed użyciem można również spryskać dodatkowo środkiem czyszczącym. Łańcuch czyścimy szczotką z każdej strony.
 3. Na końcu używamy szmatki, aby pozbyć się zanieczyszczeń z łańcucha.
 4. Zależnie od tego jak bardzo brudny jest łańcuch, czynność należy powtórzyć.
 5. Zwróćmy uwagę też na zębatki, aby one również były wyczyszczone.
 6. Przed nałożeniem smaru musimy odpowiednio odczekać, aby łańcuch był suchy.
 7. Jeśli zdejmujecie osłony polecamy wyczyścić wszystkie inne elementy motocykla, które znajdują się blisko łańcucha, a mogą być ubrudzone smarem.

Krok 2. Smarowanie łańcucha.

Łańcuchy, których kiedyś używano wymagały ogromnej ilości smaru. Obecnie w łańcuchach, które posiadają o-ringi, nie jest wskazane, żeby ze smarem przesadzać.  Za dużo smaru może później przyciągnąć brud, a nie o taki efekt nam chodzi. Jest wiele smarów dostępnych na rynku, dostosowanych do motocykli sportowych czy też off-road, tak więc dobierzcie odpowiedni produkt do Waszych potrzeb.

 1. Smarujemy w taki sposób, aby smar dostał się przede wszystkim między łączenia, gdzie znajdują się uszczelki – o-ringi. A więc nie tyle chodzi o smarowanie w środku łańcucha tylko właśnie między te elementy (patrz zdjęcie)
 2. Nadmiar smaru usuwamy przy pomocy szmatki.
 3. Po wysmarowaniu należy odczekać 10-15 minut zanim ruszymy w drogę.

Pamiętajcie o regularnym smarowaniu łańcucha.

Comments

comments

Comments are closed.