Przewóz motocykla – a na co to komu potrzebne? Powodów może być kilka:

 • Awaria uniemożliwiająca dalszą wyprawę,
 • Zakup motocykla w porze zimowej, z dala od domu,
 • Czy np. zakup pierwszego motocykla gdy nie mam jeszcze pozostałych akcesoriów, bądź zwyczajnie obawiamy się dłuższej trasy.

Po zwróceniu uwagi na kilka ważnych szczegółów, zamocowanie motocykla w busie czy na przyczepie transportowej okazuje się całkiem proste. Co będziemy potrzebować?

1. Pasy mocujące

Niezależnie od środka transportu, pasy są zdecydowanie najważniejszym elementem, który odpowiada za przymocowanie naszej maszyny.  Jakie pasy wybrać ?

Pasy transportowe pomimo swojej nazwy, naszym zdaniem słabiej sprawdzają się w przypadku transportu motocykla. Wybierając pasy ściągające będące pasami jednoczęściowymi, całkowicie eliminujemy ryzyko wypięcia się haków podczas transportu.

Najważniejszym parametrem pasów jest ich wytrzymałość. Pasy jednoczęściowe dostępne na rynku charakteryzują się wytrzymałością w przedziale od 0,7 do 4 ton, dwuczęściowe od 0,7 do 10 ton. Wytrzymałość na etykiecie oznaczona jest skrótem LC (lashing capacity) – czyli zdolność mocowania/ /dopuszczalne obciążenie.

Jest to najwyższa siła, dla której pas może zostać użyty w układzie prostym (w naciągu prostym, czyli po prostu po linii prostej). Standardowa wartość to 2500daN (1daN = 1kg). W przypadku mocowania ładunku metodą opasania przyjmuje się, że zdolność mocowania wzrasta dwukrotnie.

Standardowe długości pasów mieszczą się w przedziale od 2,5 do 16m. W przypadku transportu motocykla w samochodzie dostawczym czy na przyczepie długość 2,5-3 metrów powinna być wystarczająca 😊.Warto zwrócić uwagę, aby pas posiadał tak zwany napinacz, który pozwala w łatwy i precyzyjny sposób dopasować napięcia pasów podczas mocowania motocykla.

Ważne aby pas który użyjemy był zgodny z normą EN-12195-2, daje nam to gwarancję, że pasy zostały odpowiednio wykonane i przetestowane. Zgodność ta jest również wymagana na terenie Unii Europejskiej w razie kontroli.

2.  Najazd motocyklowy

Kolejnym bardzo przydatnym akcesorium do przewozu motocykla jest najazd motocyklowy. Te dostępne na rynku zwykle wykonane są z aluminium (stosunkowo lekka waga). Są to najazdy składane w pół, dzięki czemu nie zajmują dużo miejsca, a po rozłożeniu zwykle mają długość ok. 2,00- 2,5 m oraz dopuszczalne obciążenie na poziomie ok. 340 kg. Zakończone są  gumowymi stopkami, które zabezpieczają najazd przez zsunięciem się z przyczepy. Jak widać na zdjęciu, najazd nie jest stromy, więc samo wprowadzenie motocykla nie jest bardzo trudne. Oczywiście dla bezpieczeństwa warto wprowadzenie przeprowadzać w dwie osoby.

Znam osoby które używają jako zamiennik solidnej deski, no ale tu już ciężko dać gwarancję 😉.

3. Środek transportu

Jeśli chodzi o środek transportu, do wyboru mamy kilka opcji. Według nas najwygodniejszym jest samochód dostawczy/większy VAN, bądź przyczepa z okryciem. „Nagie” przyczepy są wprawdzie najtańszą opcją, jednak nie zabezpieczą motocykla przed warunkami atmosferycznymi. Co więcej skutki popełnienia błędu, który spowoduje położenie motocykla, mogą w przypadku przyczepy być zdecydowanie bardziej dotkliwe. Koniecznym wyposażeniem samochodu/przyczepy są oczywiście odpowiednie haki montażowe znajdujące się na pace samochodu czy przyczepie. Najlepiej gdy mamy do dyspozycji po 2 haki z dwóch stron motocykla.

4. Ceny

Poniżej przykładowe zestawienie kosztów:

Akcesorium

ZAKUP

WYPOŻYCZENIE
Pasy transportowe/ściągające 20-40 PLN 5-10 PLN/dobę
Najazd motocyklowy 250-400 PLN 10-15 PLN/dobę
Przyczepa 1600-2500 PLN 50-80 PLN/dobę
Bus raczej nikt specjalnie nie zakupi 😉 200-300 PLN
Firma transportowa

1-3 PLN/km w zależności od długości trasy

Jak się do tego zabrać ?

Właściwie aby akcja zakończyła się powodzeniem, należy pamiętać o kilku kluczowych punktach:

 • Po pierwsze – ważne, żeby upewnić się, że samochód którym dysponujemy posiada przynajmniej po 2 haki montażowe z każdej strony.
 • Po drugie – najlepiej dojechać motocyklem do końca – na pewno pomoże to w razie awaryjnego hamowania.
 • Najwygodniej rozpocząć mocowanie, kiedy motocykl stoi na bocznej stopce
 • Chwytamy się stałych konstrukcyjnych elementów: ramy, wahaczy, widelca. Najlepiej poniżej amortyzatorów, ponieważ amortyzatory są tym elementem, które podczas przejazdu mogą pracować – delikatnie luzując nasze pasy.

Etapy montażu:

 • Najwygodniej zacząć montaż od przedniego widelca z lewej
  strony – z przodu ponieważ samochód blokuje już przesunięcie
  się motocykla w przód; z lewej strony – ponieważ drobnym
  zabezpieczeniem w razie zbyt mocnego naciągnięcia przez nas
  pasa pozostaje stopka.
 • Następnie przechodzimy na druga stronę, dociągamy pas do chwili gdy motocykl ustawi się w pozycji pionowej. Nie zawsze
  udaje się to od razu, najczęściej konieczny jest powrót na lewą
  stronę i lekkie doregulowanie naciągu pasów. Kiedy motocykl
  stoi prosto możemy zablokować napinacz, poprzez dociągnięcie
  do siebie wewnętrznej dźwigni i zablokowanie go.
 • Kiedy przód zamocowany jest stabilnie, pozostaje nam już tylko zamocowanie tyłu. Ważne, aby nie zapomnieć o zabezpieczeniu napinaczy – ich zaciśnięciu.

 

Na koniec całej akcji, motocykl powinien stać w pozycji pionowej. Oczywiście jeśli jedziemy w dłuższa trasę warto co jakiś czas skontrolować mocowania czy nic się nie luzuje, zwłaszcza jeśli robimy to po raz pierwszy. Dodatkowo przy dłuższych trasach istnieje ryzyko ocierania się pasów o lakierowane elementy motocykla – warto pod pas podłożyć np. kawałek materiału z bawełny,  aby nic się nie zarysowało.

Jeśli tak przymocujecie motocykl, możecie spokojnie przejechać z nim naprawdę długie trasy. Szerokiej drogi! 😉

Comments

comments

Comments are closed.