Zimowanie motocykla wiąże się z wykonaniem kilku bardzo ważnych czynności, które należy wykonać, aby rozpocząć nowy sezon bez niespodzianek.

Na rynku dostępnych jest mnóstwo środków i akcesoriów. Poniżej znajdziecie sugerowaną listę produktów, które mogą się przydać i o których wspominamy w artykule. Oczywiście dobierzcie te, które odpowiadają Waszym potrzebom.

 • Gąbki lub szmatki z mikrofibry
 • ADBL Szampoo PRO – profesjonalny szampon, odtyka i pielęgnuje powłoki
 • ADBL T&G Tar Glue Remover – środek do usuwania smoły i kleju z lakieru
 • ADBL APC PRO – profesjonalny środek do usuwania trudnych zabrudzeń w zakamarkach
 • Mothers Billet Metal Polish 113g – pasta do metalu
 • Środki konserwujące lakier (np. pasta K2 Tempo Turbo; S100 Lack und Kunststoff Polish)
 • KORROSIONS SCHUTZ S100 Środek antykorozyjny 300ml
 • HOCHGLANZ POLITUR S100 Pasta do polerowania 75ML
 • Pielęgnacja elementów gumowych (S100 Black & Shine)
 • Środki do czyszczenia i smarowania łańcucha (więcej w artykule tutaj)
 • Smycz do akumulatora
 • Prostownik lub automatyczna ładowarka
 • Środek do czyszczenia klem (np. S-PM ELEKTROSOL) i wazelina techniczna
 • Stojak pod wahacz i widelec
 • Środki i produkty do wymiany oleju (więcej w artykule tutaj)
 • Środki i produkty do wymiany płynu chłodniczego (więcej w artykule tutaj)
 • Szmatki nasączone olejem lub folia i gumka recepturka do zabezpieczenia wydechu
 1. Mycie i konserwacja powierzchni motocykla

Gdy przychodzi jesień nikomu z nas nie przychodzi do głowy, aby chować do szafy brudnych letnich ubrań. Również nie garażujemy brudnego motocykla. Pamiętajcie, by umyć motocykl jeszcze w ciepłe dni, aby woda mogła odparować. Jeśli macie ogrzewany garaż, nie będziecie mieli problemu z wysuszeniem motocykla.

Na rynku dostępnych jest wiele środków do mycia motocykla – szampony, środki do usuwania owadów, smaru, smoły czy specjalne glinki do lakieru. Dobór środków zależy od zabrudzenia motocykla, stany lakieru oraz budżetu.

Aby nie porysować lakieru, należy używać gąbek lub szmatek z mikrofibry. Dodatkowo można użyć środków konserwujących lakier w postaci wosku czy pasty (np. K2 Tempo Turbo) chroniących powierzchnię lakieru.

Pamiętajcie o zabezpieczeniu przed rdzą metalowych i chromowanych elementów. Metalowe części motocykla m.in. silnik, ramę czy wydech traktujemy środkiem antykorozyjnym (np. KORROSIONS SCHUTZ S100 Środek antykorozyjny 300ml). Powierzchnię spryskujemy środkiem z odległości ok. 20-30cm i następnie przecieramy szmatką.

Elementy chromowane warto przetrzeć pastą polerującą (np. HOCHGLANZ POLITUR S100 Pasta do polerowania 75ml), która zapewni ochronę przed korozją.

Do pielęgnacji elementów gumowych również można użyć specjalnych środków (np. S100 Black & Shine)

 1. Czyszczenie i smarowanie łańcucha

Więcej na ten temat znajdziecie w naszym artykule Łańcuch motocyklowy: czyszczenie i smarowanie.

 1. Akumulator

Akumulator najlepiej wyjąć na zimę. Niskie temperatury panujące  w garażu na pewno mu nie posłużą, a wiosną będziemy mieli problem ze startem. Akumulator najlepiej zabrać do domu i co miesiąc podładowywać prostownikiem lub podłączyć pod automatyczną ładowarkę.

Najpierw odłączamy minus potem plus. Aby wyciąganie akumulatora było prostsze można posłużyć się prostym trikiem. Wystarczy użyć smyczy, która otoczy akumulator. Za każdym razem, gdy będziemy chcieli wyciągnąć akumulator, wystarczy wyciągać go, pociągając za smycz.

Klemy warto wyczyścić (np. płynem do czyszczenia S-PM ELEKTROSOL) i pokryć np. wazelina techniczną.

 1. Opony

Motocykl najlepiej postawić na dwóch stojakach. Jeśli jednak nie chcemy wydawać dodatkowych pieniędzy na stojaki (200-300zł), wykorzystajmy to, co mamy np. stopkę centralną. Jeśli zostawimy motocykl na stopce bocznej, pamiętajmy, aby średnio co 2 tygodnie zmieniać pozycję motocykla, aby opony nie uległy odkształceniu.

 1. Płyny w motocyklu
 • Paliwo: Tankujemy do pełna, aby uchronić bak przed rdzą.
 • Olej: Należy wymienić albo po zakończeniu sezonu, albo przed rozpoczęciem nowego. Polecamy pierwszą opcję. Więcej na ten temat w artykule Kolej na olej! Czyli wymiana oleju w Kawasaki ER6N 
 • Płyn chłodniczy: Ważne, aby wytrzymywał ekstremalne minusowe temperatury. Nowe płyny będące mieszanką koncentratu i wody mają temperaturę zamarzania do -35o Jeśli nie jesteście tego pewni, bo dopiero kupiliście motocykl bądź uzupełnialiście w czasie sezonu układ wodą destylowaną, możecie sprawdzić to za pomocą aerometru lub przy okazji przygotowań na zimę wymienić płyn. Zwykle zaleca się wymianę co 2 lata – sprawdźcie w swojej serwisówce, co zaleca producent. Więcej w artykule Wymiana płynu chłodniczego w Kawie ER6N 
 1. Układ wydechowy

Warto zasłonić wylot rury wydechowej przy pomocy np. szmatki nasączonej olejem lub zabezpieczyć folią i gumką recepturką, aby zapobiec dostawaniu się do jej środka pary wodnej i skraplaniu się wewnątrz tłumika i silnika. Od zewnątrz wydech traktujemy odpowiednim preparatem antykorozyjnym.

 1. „Przepalanie”

Odpalanie motocykla zimą co jakiś czas to kwestia sporna. Jedni preferują przepalanie, inni nie. Jeśli decydujecie się na odpalanie zimą motocykla, pamiętajcie o dwóch żelaznych zasadach:

 • odpalamy tylko przy w pełni naładowanym akumulatorze,
 • długo rozgrzewamy silnik na wolnych obrotach, aż osiągnie on optymalną temperaturę pracy.

Podczas pracy silnika gdy jest on niedogrzany, dochodzi do powstania agresywnych dla metali związków oraz osadów, co powoduje negatywny wpływ na silnik, ale również na układ wydechowy.

Uwaga! Pamiętajcie o bezpieczeństwie. Nie wolno odpalać pojazdów silnikowych w zamkniętym pomieszczeniu! Może to doprowadzić do zaczadzenia i śmierci. Zdarzały się również nieszczęśliwe wypadki nawet przy otwartych drzwiach do garażu.

 1. Garaż

Motocykl najlepiej zimować w murowanym garażu. Jeśli nie posiadacie własnego poszukajcie w okolicy kogoś, kto na zimę przyjmie do siebie dodatkowy motocykl. Innym rozwiązaniem może być skorzystanie z firmy, która świadczy taką usługę garażowania. Koszt to około 70-90zł.

 

Jeśli będziecie dbać o motocykl również zimą, na pewno się on Wam odwdzięczy w przyszłym sezonie.

Comments

comments

Comments are closed.