W silnikach motocyklowych wyróżniamy 3 układy chłodzenia:

 • Powietrzem,
 • Powietrzem i olejem,
 • Cieczą.

Dziś skupimy się na układzie wykorzystującym ciecz. Na pewno nikt z nas nie chciałby aby pewnego dnia ten układ nas zawiódł..   Może to być bardzo kosztowna impreza, dlatego tak ważne jest aby płyn chłodniczy w naszym motocyklu posiadał odpowiednie parametry. Najważniejsze z nich, które zwykle określane są również w instrukcji motocykla to:

 • Temperatura krzepnięcia ( min. -35 oC ),
 • Temperatura września ( min. 110 oC ),
 • Odpowiedni poziom płynu chłodniczego.

Powyższe parametry (poza ilością płynu w układzie) wiążą się bezpośrednio z odpowiednim stężeniem płynu chłodniczego, który w przeważającej mierze jest mieszanką wody destylowanej oraz właściwego płynu chłodzącego np. glikolu. Proporcję również podane są w instrukcji motocykla.

Układy chłodzenia cieczą w motocyklach nie różnią się zasadą działania od tych samochodowych, dlatego możemy używać płynów samochodowych. Należy pamiętać, że kupując płyn chłodniczy, zachowuje on parametry podane przez producenta przy swoim pierwotnym stężeniu.

Dlatego ważna jest regularna wymiana płynu, który traci również swoje właściwości podczas pracy a gorącym silniku. Zwykle wymianę płynu zaleca się raz na 2 lata. Jednak osobiście polecamy kontrolę co jakiś czas np. raz na pół roku lub oczywiście przed dłuższymi wyprawami stanu naszego płynu przy pomocy AEROMETRU COOLANT-TESTERY). 

Taki tester kosztuje zaledwie kilkanaście złotych, sam pomiar trwa kilka sekund a pozwala na skontrolowanie temperatury krzepnięcia, wrzenia, stanu czystości płynu oraz obecności rdzy czy kamienia.

Zwłaszcza, jeśli przez jakąś sytuację awaryjną uzupełniliśmy układ wodą.

 

Jak wymienić płyn chłodniczy ? W serwisie motocyklowym, ale również możemy powalczyć z tym sami. Poniżej 10 kluczowych punktów wymiany płynu chłodniczego w motocyklu:

 1. Układ chłodzenia motocykla jest układem ciśnieniowym. Dlatego wszystkie czynności serwisowe prowadzimy na zimnym silniku.
 2. W zależności od modelu motocykla aby dostać się do chłodnicy oraz zbiornika wyrównawczego, musimy zwykle odkręcić od jednej do kilku owiewek.
 3. Płyn chłodniczy spuszczamy w najniżej położonym punkcie układu. Pod motocykl podkładamy tektury a pod punkt spustu pojemnik na płyn.

Śrubę spustową najlepiej odkręcić najpierw przy zamkniętym wlocie chłodnicy. Dzięki temu początkowo wyleci spokojnym strumieniem tylko odrobina płynu. Pamiętajmy, że jest to układ ciśnieniowy, więc dzięki temu unikniemy dalekiego zasięgu strumienia, który prawdopodobnie nie trafi wszędzie, poza pojemnikiem który przygotowaliśmy 😊.

 1. Następnie delikatnie i powoli odkręcamy korek wpustowy chłodnicy – jednocześnie obserwujemy strumień tak aby trafić we wcześniej podstawiony pojemnik.
 2. Gdy wypływ ustanie, dodatkowo ściskamy gumowe węże doprowadzającej płyn chłodniczy, potrząsamy motocyklem, oraz ustawiamy go na chwilę w pozycji pionowej, aby resztki płynu wypłynęły.

Opcjonalnie można przepłukać dodatkowo układ wodą destylowaną. Upewniamy się czy nie musimy dodatkowo oddzielnie usunąć płynu ze zbiornika wyrównawczego.

 1. Sprawdzamy stan techniczny korka wpustowego chłodnicy oraz śruby wraz z podkładką, która spuszczaliśmy płyn chłodniczy, a następnie czyścimy. Gdy są uszkodzone – wymieniamy.
 2. Wkręcamy śrubę spustową z powrotem – najlepiej kluczem dynamometrycznym z momentem ok. 7 Nm ( warto sprawdzić w instrukcji motocykla), aby jej nie uszkodzić.
 3. Wlewamy nowy płyn chłodniczy – ilość podana jest w instrukcji motocykla. Do chłodnicy uzupełniamy do poziomu szyjki wlotu. W zbiorniku wyrównawczym do poziomu oznaczonego linią F. Płyn wlewamy powoli tak aby nie wytworzyły się pęcherzyki powietrza w układzie..

Po wlaniu płynu,  przy otwartym wlocie chłodnicy oraz otwartym zbiorniku wyrównawczym, odpalamy na kilkadziesiąt sekund motocykl aby odpowietrzyć układ.. Generalnie unikamy odpalania pojazdów spalinowych w garażach ( ze względu na ryzyko zaczadzenia).

 1. Zakręcamy wloty chłodnicy oraz zbiornika wyrównawczego. Aby dodatkowo skontrolować czy wszystko wykonaliśmy poprawnie. Warto odpalić motocykl i zostawić do aż do uruchomienia się wentylatora. Później po wychłodzeniu się silnika sprawdzamy czy poziom płynu w zbiorniku wyrównawczym znajduje się pomiędzy linią L a F.
 2. Na koniec oglądamy układ chłodzenia pod względem nieszczelności – czyli sprawdzamy czy gdzieś coś nie kapie, montujemy owiewki, a stary płyn oddajemy do utylizacji.

Powodzenia! 🙂

Comments

comments

Comments are closed.